Vill du flyga?

På denna webbplats beskriver vi utvecklingen av flygplatsen och området runt den. För att komma till flygplatsens webbplats klicka på länken nedan.

Gå till Stockholm Skavsta flygplats
Vill du flyga?

En Bättre sits Storregional systemanalys 2020

15 maj 2018

Arbetet med att ta fram en storregional systemanalys för 2020 för Mälardalsregionen har inletts. Den 3 maj möttes 50 ledande politiker från de sju länen i Mälardalsrådets En Bättre Sits-samarbete för att diskutera inriktningen på arbetet mot nästkommande planperiod för infrastrukturen. Bland politikerna fanns Viking Jonsson, regionstyrelsens ordförande i Sörmland, Monica Johansson, landstingstyrelsens ordförande i Sörmland och Urban Granström, kommunstyrelsens ordförande i Nyköping.

Synpunkterna kommer tas vidare i styrgruppen kallad Lilla gruppen där Viking Jonsson och Monica Johansson företräder Sörmland.

Läs mer om En Bättre sits